soguk-hava-deposu-endustriyel-sogutma-sistemleri

Endüstriyel Soğutma Cİhazı

Soğuk ve donmuş muhafaza odaları şartlarına uygun olarak 1.198 Watt – 14.590 Watt soğutma kapasitesi aralıklarında cihazın ihtiyaçlarına göre üretilir. Hermetik kompresörlü ve hava soğutmalı kondenserlidir. Cihaz uzaktan kumanda paneline sahiptir. Dış hava şartlarına uygun olarak korunaklı bir biçimde proje yerine montaj edilir. Avrupa Birliği normlarına uygun olup CE markalı olarak imal edilir. Elektrik panosu ve tüm otomatik kontrol elemanları ile birlikte montaja hazır olarak sevk edilir.

Soğutma ünitelerinde temelde iki farklı cihaz sistemi oluşturulmaktadır. Bunlar
Mono Blok tip soğutma cihazları
Split Tip soğutma cihazları

Monoblok cihazlar adından da anlaşılacağı üzere (mono=tek) tek parça olarak üretilen ve kullanılacağı alana monte edilebilen tipteki cihazlardır.
Bu cihazlarda soğutma sistemini oluşturan; Evaparatör, Kompresör, Kondanser ve diğer tüm elamanlar tek bir kabin içerisinde ve birbirine bağlı olarak üretilir. Bu cihazlar montajının yapılacağı alanda sadece elektrik bağlantısı yapılıp kullanılabilen cihazlardır.

Split Tip cihazlarda ise, Evaparatörler ve bağlı aksamlar bir parça, Kompresör, Kondanser ve bağlı parçalar bir başka kabinde olmak üzere yani dış ünite ve iç ünite olarak iki ayrı parça üniteden oluşan bir yapı vardır.
Sistemdeki gaz borularının bağlantıları ve tesisat işleri cihazların montajının yapıldığı sırada yapılır. Evaparatörler ve kompresör Kondanser grubu birbirinden bağımsız kabinler olduğu için bu sistem, Monoblok cihazlara göre cihazın yerleştirileceği alan bakımından önemli oranda esneklik sağlar.

Soğuk hava depolarında depolanacak olacak olan ürünlerin uygun değer depolama sıcaklığı ihtiyacı veya soğutulacak/dondurulacak olan ürünlerin soğutma/dondurma sıcaklığı ihtiyacına bağlı olarak farklı soğutma üniteleri kullanılmaktadır. Buna bağlı olarak farklı depo ve tesis ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır.

Bunlar;
+10 oC ila +18 oC Sıcaklığa sahip soğuk depolar
Taze Meyve ve Sebze soğuk hava Depoları
0 ila + 4 oC Sıcaklığa sahip soğuk odalar

-20 oC Sıcaklığa sahip depolar
Ön Soğutma Odaları
-35 oC ila -40 oC Şoklama Odaları

sogutma_cihazlari_11 sogutma_cihazlari_12 sogutma_cihazlari_13 sogutma_cihazlari_15